Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ) Białystok

Brazylijskie jiu-jitsu – to najszybciej rozwijająca się sztuka walki na świecie.

Zapasy dorośli i rzut BJJ Białystok

Co to jest BJJ?

Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ) to sztuka walki wywodząca się z zapasów i judo z naciskiem na walkę w parterze. Do skończenia stosuje się duszenia oraz dźwignie.

Trening Ju jitsu w Metalowiec Białystok – Sporty Walki, Technika i skuteczność

Nie przyjdziesz z podbitym okiem do pracy następnego dnia.

Dużą zaletą dyscypliny jest jej sportowy aspekt – nie zostawiają one trwałego uszczerbku na zdrowiu i dzięki temu mogą być bezpiecznie ćwiczone na każdym treningu. Ma to też ogromny wpływ na skuteczność – dzięki temu, że możesz ćwiczyć w spokojnych i powtarzalnych warunkach w sytuacji zagrożenia użyjesz poprawnej techniki bez zawahania i bez kosztownych błędów. Potraktuj to, że na treningu Jiu Jitsu nie ma uderzeń jako zaletę – nie wyjdziesz z zajęć obity i zniechęcony.

Przy tym wszystkim sama sztuka nie traci na skuteczności!

 

Jeśli cię interesuje ta tematyka poczytaj o Paradoksie Kano

mieszane sztuki walki (mma) w Klub Metalowiec Białystok

W naszym klubie dzięki możliwości nauki różnych stylów masz szanse na trening przekrojowy. Zajęcia Boksu oraz Zapasów stanowią doskonałe uzupełnienie treningów BJJ. 

Zapraszamy wszystkich!

Czas

60 min
Godziny treningów
Wtorek 18:00
Czwartek 18:00

Jak wygląda plan trening Brazylijskiego Jiu Jitsu w Metalowiec Białystok

Zajęcia składają się z 3 głównych części:

  1.  Rozgrzewki – w której zawierają się elementy gimnastyczne, siłowe oraz przemycane są ruchy niezbędne do wykonania techniki
  2. Techniki – w tej części skupiamy się na poznawaniu oraz ulepszaniu ruchów potrzebnych w walce. Uczeń poznaje teorie oraz ma możliwość praktycznego zaaplikowania duszeń i dźwigni na partnerze.
  3. Sparingi – Walka w kilkuminutowych rundach. Występuje zarówno w formie wolnej (rób co chcesz) lub zadaniowej (wycięty obszar – zadaniem ucznia jest osiągnięcie danego celu). Jiu Jitsu jest jedną z nielicznych dyscyplin, w której występują sparingi na każdym treningu. Dzięki temu progres uczących jest szybki i stały.

Poznaj profesjonalnego trenera Ju Jitsu w Białymstoku

Co warto
mieć ze sobą*

BJJ oferuje wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Oto kilka powodów, dlaczego warto uprawiać BJJ:
1. Poprawa kondycji fizycznej: to sport wymagający wysiłku fizycznego, co pozwala na poprawę kondycji, siły i wytrzymałości.
2. Aspekt techniki : składa się z wielu rzutów, dźwigni i duszeń, co pozwala na uczenie się efektywnych technik samoobrony oraz walki na ziemi.
3. Poprawa koordynacji i zwinności: wymaga pracy nad częściową kontrolą ciała, co pozwala na rozwijanie koordynacji ruchowej i zwinności.
4. Podnoszenie samooceny: przychodząc na trening, uczysz się samoobrony, co może zwiększyć poczucie pewności siebie i samoocenę.
5. Wspieranie zdrowia psychicznego: pozwala na redukcję stresu i napięcia psychicznego poprzez wyzwalanie hormonów szczęścia, takich jak endorfiny.
6. Tworzenie społeczności: panuje u nas przyjazna atmosfera, który pozwala na tworzenie przyjaźni i społeczności wokół wspólnych zainteresowań bez względu na wiek (młodzież i dorośli), 

7. Rywalizacja sportowa – mogą w niej uczestniczyć zarówno amatorzy i osoby zaawansowane. System zasad i zawodów powoduje, że jest to sport dla każdego. Świetnie się odnajdą tu zawodnicy innych dyscyplin chwytanych

Wszystkie te korzyści sprawiają, że uprawianie dyscypliny jest atrakcyjne dla każdej osoby, niezależnie od wieku, płci czy kondycji fizycznej. 

W sportowej odmianie nie ma ciosów – choć niektóre sekcje mogą je dodawać w ramach samoobrony.

Grappling (submission wrestling) to dyscyplina łącząca zarówno umiejętności obalania przeciwnika do parteru jak i poddania.

Zapasy koncentrują się głównie na sprowadzeniu przeciwnika na matę i jego kontroli.

Grappling obejmuje szerszy aspekt

Zadając sobie pytanie musisz odpowiedzieć co ci się bardziej podoba – ciosy i chwyty czy tylko chwyty? Czy decydując się na sparing lub start w zawodach jesteś w stanie zaakceptować pewien uszczerbek na zdrowiu?

MMA wyrosło z BJJ wraz z pojawieniem się pierwszych gal UFC. Po prawie 3 dekadach są to dwie odmienne dyscypliny koncertujące się na czym innym. 

Odpowiedź na pytanie jest w tobie – czego szukasz – zwykle treningi MMA przyciągają większą ilość osób ze względu na popularność dyscypliny, jednak ze względu na uderzenia i kopnięcia – mniej osób może je trenować przez dłuższy okres czasu.

Jeśli jesteś osobą nastawioną na trening rekreacyjny, z pewnością uprawianie BJJ bardziej ci się spodoba.

Różni się niemal wszystkim

Główną różnicą jest jest ich pochodzenie, historia i co związane z tym zasady. JJ jest tradycyjną japońską sztuką walki, która powstała w XVI wieku, podczas gdy brazylijskie ju-jitsu zostało rozwinięte w XX wieku przez rodzinę Gracie w Brazylii.
Brazylijskie ju-jitsu koncentruje się na parterze i kontroli przeciwnika na macie, wykorzystując dźwignie, duszenia zmuszające przeciwnika do poddania. W JJ tradycyjnym skupia się na rywalizacji w stójce oraz na ziemi i stosowaniu uderzeń i kopnięć.
Oprócz różnic w technikach , jiujitsu tradycyjne wchodzi w aspekty kultury i etyki, podczas gdy BJJ często ma bardziej sportowy charakter oparty na turniejach i rywalizacji.